სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, მათ შორის რელიგიური ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კანონის პროექტთან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვხატავთ უკმაყოფილებასა და კრიტიკას დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ მთავრობის მიერ პარლამენტში წარდგენილი კანონის პროექტთან დაკავშირებით და მიგვაჩნია, რომ არსებული ვერსია არსებითი უკანდახევაა დისკრიმინაციასთან ბრძოლის იმ მოდელისა და სტანდარტებისგან, რომელიც იუსტიციის სამინისტრომ სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური თანამშრომლობის გზით შეიმუშავა და ასევე პოზიტიურად იქნა შეფასებული საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ. მთავრობის მიერ ინიცირებული კანონის პროექტიდან ამოღებულია დისკრიმინაციის აღმოფხვრის ეფექტური რეპრესიული და პრევენციული მექანიზმები, რომელიც დამრღვევის მიმართ ჯარიმის დაკისრებასა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით გასატარებელი სავალდებულო ღონისძიებების კონტროლის ინსტრუმენტებს ითვალისწინებდა. ამასთან სუსტი და არაეფექტურია დისკრიმინაციის ფაქტების განხილვისა და მათი აღსრულების პროცესში სახალხო დამცველის კომპეტენციები და  პროცედურული გარანტიები.
მთავრობის არგუმენტი, რომ რეპრესიული და ეფექტური მექანიზმების იმპელემნტაციისთვის სახელმწიფო ინსტიტუტები და საზოგადოება ამ ეტაპზე არ არის მზად, ვერ იქნება გაზიარებული, რადგან დისკრიმინაციასთან ბრძოლის ინსტრუმენტები ასევე მოიცავს საგანმანათლებლო, წინასწარ პრევენციულ ღონისძიებებს და დაჯარიმება შეიძლება გამოყენებული იქნას როგორც უკიდურესი სამართლებრივი რეაგირების საშუალება.
კანონის განსახილველ პროექტში განსაკუთრებით სადავოა მე-5 მუხლის მეორე და მესამე პუნქტები, რომელიც კანონის დებულებების არასწორი გამოყენების და უფლების ბოროტად გამოყენების აკრძალვის გაუმართლებელ შეზღუდვებს ადგენს და კანონის ინტერპრეტირებას დომინანტი ჯგუფების ინტერესების პრიზმიდან გვთავაზობს, რაც სამართლებრივად დაუსაბუთებელი და არავალიდურია, თუმცა კანონპროექტის ღირებულებით სულისკვეთებას აჩვენებს. ამ მიმართებით განსაკუთრებით არარელევანტურია სპეციალური მითითების გაკეთება იმის თაობაზე, რომ კანონის არც ერთი დებულება არ შეიძლება განიმარტოს ისე, რომ იგი ეწინააღმდეგებოდესსახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის კონსტიტუციურ შეთანხმებას, რადგან თავად კონსტიტუცია აღიარებს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა სფეროში საერთაშორისო სამართლის საყოველთაოდ აღიარებულიპრინციპებისა და ნორმების პრიმატს კონსტიტუციურ შეთანხმებაზე. კონსტიტუციური შეთანხმების მასშტაბი არ სცდება ხელშემკვრელ მხარეებს შორის ურთიერთობას და არ გულისხმობს სხვა პირების მიმართ განსხვავებულ მოპყრობას, რაც ასეთ შემთხვევაში  დისკრიმინაციად შეფასდება.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალსიწინებით მიგვაჩნია, რომ არსებული ვერსიით კანონის მიღება, რომელის სახალხო დამცველის კომპეტენციებს მხოლოდ უმნიშვნელოდ აფართოებს, არსებითად არ შეცვლის დღეს არსებულ საკანონმდებლო რეალობას და არ გახდება დისკრიმინაციასთან ბრძოლის ეფექტური მექანიზმი. შესაბამისად, მოვუწოდებთ  ხელისუფლებას ქვეყანაში თანასწორობის უზრუნველყოფისთვის გადადგმული მისი მცდელობები და ძალისხმევა ეფექტურ საკანონმდებლო და ინსტიტუციურ გარანტიებში ასახოს.  ამ მიზნით კი მივმართავთ  პარლამენტსა და ასევე მთავრობას უზრუნველყონ კანონპროექტის საჯარო და სამართლიანი განხილვა და გამოხატონ მზაობა კანონპროექტში შესაბამისი ცვლილებებისა და დამატებების  გატარების მიზნით. მათ შორის მოვითხოვთ, განხორციელდეს:
- სახალხო დამცველის მანდატის ქვეშ დისკრიმინაციასთან ბრძოლის საკითხებში სპეციალიზირებული დამოუკიდებელი ჯგუფის შექმნა, რომელიც, მათ შორის, რეპრესიული ფუნქციითიქნება  აღჭურვილი და ექნება დამოუკიდებლობის ადეკვატური გარანტიები. ამ მიმართებით მნიშვნელოვანია, ჯგუფის დაკომპლექტდება მოხდეს ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში მომუშავე გამოცდილი ექსპერტებით, რომლებსაც ლიბერალური და სოლიდარული ღირებულებები გააჩნიათ;
- სახელმწიფოს მიერ სახალხო დამცველის აპარატისინსტიტუციური გაძლიერების ხელშეწყობის ვალდებულების აღება, რაც მისთვის დამატებითი საბიუჯეტო და საკადრო რესურსების დამატებას გულისხმობს;
- უფლების ბოროტად გამოყენების თაობაზე კანონის პროექტის მე-5 მუხლის მე-2და მე-3 ნაწილების ამოღება;
- დისკრიმინაციის ფაქტების სათანადოდ შესწავლის მიზნით განხილვის ეფექტური გარანტიების შემოტანა, რაც მათ შორის გულისხმობს მტკიცების ტვირთის მოპასუხე მხარისთვის დაკისრებას, რომ ადგილი არ ჰქონია დისკრიმინაციას და ასევე, ინფორმაციის წარდგენის თაობაზე კერძო პირებისთვის ინფორმაციისა და დოკუმენტების წარდგენის ვალდებულებას;
- სახალხო დამცველის მიერ დისკრიმინაციის მსხვერპლებისთვის სასამართლოში წარმომადგენლობითი კომპეტენციების განსაზღვრა;
- მორიგების პირობების, ისევე როგორც დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით რეკომენდაციის შესრულების კონტროლის მექანიზმების ეფექტურობის გაზრდა.
მიგვაჩნია, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი ვერ იქნება დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტური მექანიზმი, თუკი არ იარსებებს დისკრიმინაციის ჩამდენი პირის დაჯარიმების შესაძლებლობა. დაჯარიმების მექანიზმის არსებობა აღნიშნული განცხადების ხელმომწერ ორგანიზაციებს მიაჩნიათ პრინციპულ აუცილებლობად, რომლის გარეშეც აღნიშნული კანონის მიღება რეალურ მნიშვნელობას იქნება მოკლებული.
წინამდებარე განცხადება ღიაა ხელმოსაწერად (სურვილის შემთხვევაში, ორგანიზაციები უნდა დაუკავშირდნენ humanrightsemc@gmail.com).  ამ ეტაპზე განცხადებას ხელს აწერენ:

A joint statement of representatives of civil society and religious organizations regarding the draft Law on Elimination of All Forms of Discrimination
We, the signatories to this statement, express our dissatisfaction and criticism about the draft Law on Elimination of All Forms of Discrimination submitted by the Government to the Parliament of Georgia. We believe that the current version of the draft law is essentially a step backwards from the model and standards of struggle against discrimination included in the previous versionwhich the Ministry of Justice had developed through active cooperation with civil society and which had been evaluated positively by international organizations. Effective repressive and preventive mechanisms for elimination of discrimination which envisaged imposition of fines on offenders and instruments of control of mandatory measures to be taken with the aim of eliminating discrimination have been removed from the current draft law initiated by the Government. In addition, the competences and procedural safeguards of the Public Defender in the process of examining facts of discrimination and taking follow-up measures are weak and ineffective.
We cannot agree with the Government’s argument that, at this stage, the state institutions and the society are not ready for the introduction of repressive and effective mechanisms, because the instruments of struggle against discrimination also include educational and preventive measures, and imposition of fines can only be used as last legal resort in this process.
The second and third points of Article 5 of the draft law are especially questionable, as they impose unjustified restrictions on the prohibition of misuse of the provisions of the law and abuse of right and offer us to interpret the law from the point of view of dominant groups, which is legally unsubstantiated and invalid, though they show the spirit and values of the draft law. In this respect, we find it especially irrelevant that the draft law says that no provision of the law can be construed to contradict the constitutional agreement between the State of Georgia and the Apostolic Autocephalous Orthodox Church of Georgia, because the Constitution itself recognizes the primacy of universal principles and norms of international law over the constitutional agreement in the area of human rights and fundamental freedoms. The scope of the constitutional agreement does not transcend the relationship between its immediate signatories. Should this agreement be used for unequal treatment of other persons, this will amount to discrimination.
Considering the aforementioned circumstances, we believe that adoption of the current version of the draft, which only broadens the Public Defender’s competences to an insignificant extent, will not substantially change the existing legislative reality and will not become an effective mechanism in the struggle against discrimination. Accordingly, we call on the authorities to make sure that its attempts and efforts to achieve equality in the country are reflected in effective legislative and institutional safeguards. With this purpose, we ask the Parliament and the Government to ensure a public and fair discussion of the draft law and to show their readiness to make corresponding changes and amendments to the document. Among other things, we request to carry out the following:
- creation of an independent specialized task force on the issues of struggle against discrimination under the mandate of the Public Defender, which, among other things, will also have a repressive authority and adequate guarantees of independence. In this respect, it is important that the task force is made up of experienced experts working in the area of human rights who are known for their liberal values and solidarity;
- taking the obligation to contribute to the institutional empowerment of the Public Defender’s Office by the State, which implies allocation of additional budgetary and human resources;
- removal of the second and third points of Article 5 of the draft law which deal with abuse of right;
- introduction of effective guarantees of examination of facts of discrimination with the aim of studying them adequately, which, among other things, implies imposing the burden of proof on the respondent. The defendant should be responsible to prove that discrimination didn’t take place and also be legally bound to present information and documentation at the Public Defender’s request;
- granting the Public Defender competences to represent victims of discrimination in court;
- for the purposes of eliminating discrimination and facilitating negotiation, increase effectiveness of monitoring mechanism.
We believe that the draft law cannot be an effective mechanism of struggle against discrimination unless it is possible to fine a person responsible for discrimination. The signatory organizations to the present statement consider the existence of a fine mechanism as an absolute necessity without which the adoption of the aforementioned law will be devoid of real meaning.
The present statement is open for signatures (to sign the statement, please contact humanrightsemc@gmail.com). At this stage, the following organizations have signed the statement: