სამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!“ წევრი ორგანიზაციები წარმოგიდგენთ სპეციალურ ანგარიშს: „თანასწორობის პოლიტიკა საქართველოში სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ფონზე“.
წინამდებარე ანგარიში ძირითადად ეთმობა სახელმწიფოს მიერ მიღებულ ღონისძიებებს და პოლიტიკას კონკრეტული ჯგუფების მიმართ ჩადენილი სიძულვილის დანაშაულების წინააღმდეგ. დოკუმენტში ყურადღება გამახვილებულია იმ ჯგუფებზე, რომლებზეც სამოქალაქო პლატფორმის წევრი ორგანიზაციები მუშაობენ და, რომლებიც, სამწუხაროდ, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების სამიზნეები არიან. ეს ჯგუფებია: მედიის წარმომადგენლები/ჟურნალისტები, პოლიტიკური ან სხვა შეხედულებების მქონე ადამიანები, ლგბტქი+ ადამიანები და რელიგიური უმცირესობები. ამავდროულად, ზოგიერთ ნაწილში ანგარიშში საუბარია თითოეული ამ ჯგუფის ზოგად უფლებრივ მდგომარეობაზეც, კონტექსტისა და პრობლემათა მასშტაბის უკეთესად წარმოსაჩენად.
ანგარიში ძირითადად ეფუძნება 2021-2022 წლებსა და 2023 წლის პირველ ნახევარში განვითარებული მოვლენების ანალიზს და ეყრდნობა სამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!“ ორგანიზაციების წარმოებაში არსებული საქმეების შეფასებას, მათ ანგარიშებს, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის გზით მიღებულ პასუხებს, ასევე, საჯაროდ ხელმისაწვდომ სხვა ინფორმაციას და სტატისტიკას.
ანგარიშში ასახულია სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ბრძოლის და, ზოგადად, თანასწორობის დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა, ტენდენციები და გამოწვევები. ასეთ გამოწვევებად იკვეთება შემდეგი საკითხები:
ამდენად, იკვეთება რომ სახელმწიფო არ ზრუნავს თანასწორუფლებიანობის უზრუნველყოფაზე ქვეყანაში და არ დგამს საკმარის ნაბიჯებს სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან საბრძოლველად. მეტიც, ხშირ შემთხვევაში იგი თავად არის ასეთი დანაშაულების გახშირების გამომწვევი საკუთარი ქმედებებითა და უმოქმედობით.
წინამდებარე დოკუმენტში ასევე მოცემულია რეკომენდაციები, რომელთა შესრულება ხელს შეუწყობს სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ბრძოლის და, ზოგადად, თანასწორობის დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
ანგარიშის მომზადებაზე მუშაობდნენ შემდეგი ორგანიზაციები: საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA), ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI) და თანასწორობის მოძრაობა.
ანგარიში მომზადდა სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“ მიერ, USAID-ის პროგრამის „ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით. ანგარიშში მოცემული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის პუბლიკაციის ავტორ(ებ)ს და არ უნდა აღიქმებოდეს ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს და საქართველოს გაეროს ასოციაციის პოზიციად.

Member organizations of the civic platform “No to Phobia” present a special report “Equality Policy Amidst Hate Crimes in Georgia”.
The report primarily addresses the policies and measures implemented by the state to counter hate crimes targeting specific groups. It focuses on the groups on which member organizations of the platform work and which are, unfortunately, the targets of hate crimes. These groups are: media representatives/journalists, individuals with different verse political or other perspectives, LGBTQI+ individuals, and religious minorities. Simultaneously, certain sections of the report explore the overall human rights situation of each of these groups to provide a comprehensive understanding of the context and magnitude of the issues at hand.
The document is based on the analysis of the events from 2021-2022 and the first half of 2023 and on the assessment of cases litigated by the member organizations of the civic platform, their reports, answers received through requests for public information and other publicly available information and statistics.
The report demonstrates the situation, tendencies and challenges in terms of combating hate crimes and, generally, protecting equality. The following challenges are identified:
Thus, the report indicates that the state fails to properly ensure equality and does not make sufficient effort to fight hate crimes. On the contrary, it is even the reason behind the frequency of hate crimes due to its actions or omissions.
The present document contains recommendation the fulfillment of which will support the fight against hate crimes and the improvement of protection of equality.
The following organizations worked on the report: Georgian Democracy Initiative, Georgia’s Young Lawyers’ Association, Tolerance and Diversity Institute and Equality Movement.
The report is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID) within the USAID “Unity Through Diversity” Program, implemented by the UN Association of Georgia. The contents are the responsibility of the authors and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government and UNAG.